13 Şubat 2011 Pazar

Zeytinyağının farklı kullanım alanları


Gıcırdayan kapılar için:
Zeytinyağı yağlamak amacı ile pek çok alanda kullanılabilir. Ev içinde kullanılması güvenlidir, kullandığınız alanlarda çocuklar ya da evcil hayvanlar için endişe etmeniz gerekmez. Gıcırdayan kapılarınızın menteşelerine zeytinyağı sürebilirsiniz, diğer kimyasal yağlayıcıları kullanmadan sorununuz çözülecektir.

Kendi mobilya cilanızı yapabilirsiniz: 
Cilası silinip giden mobilyanızı eski haline getirmek için pahalı cilalar almanıza gerek yok. 2 ölçü zeytinyağı ve 1 ölçü limon suyu ya da sirkeyi temiz bir sprey şişesinin içine koyup çalkalayın ve yüzeye fışkırtın. Birkaç dakika bekledikten sonra temiz bir havlu kumaş ya da kâğıt havluyla silerek temizleyin. Aceleniz varsa, daha hızlı sonuç elde etmek için zeytinyağınızı şişeden doğrudan kâğıt havlu üzerine dökün. Fazlalığı başka bir kâğıt havlu ya da emici bir kumaş ile silerek temizleyin. 

Saçtan boyayı çıkarır: 
Evinizin duvarlarını boyarken saçlarınız da mı boyandı? Bir parça pamuğu zeytinyağıyla nemlendirerek ve saçınızı yavaşça ovalayarak saçınızdaki istenmeyen boyayı kolayca çıkarabilirsiniz. Aynı uygulamayı rimelinizi çıkarırken de yapabilirsiniz. 
Saç nemlendiricisi olarak kullanın: 
Saçlarınız çöldeki çalılar gibi kuru ve kırılgan mı? Saçınızın kaybettiği nemi geri getirmek için yarım fincan zeytinyağını ısıtın, ancak kaynatmayın. Daha sonra saçınıza uygulayın. Saçınızı plastik bir poşetle örtün. 45 dakika bekledikten sonra şampuanlayın ve iyice durulayın.

Akneleri temizleyin: 
Akneleri tedavi etmek için yüzünüze zeytinyağı sürmeniz biraz kaçıkça görünebilir. Ancak, halen birçok millet bunun işe yaradığına inanıyor. 3 yemek kaşığı zeytinyağı ile 4 yemek kaşığı tuzu macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Karışımı elinize, parmaklarınıza dökün ve yüzünüze uygulayın. Birkaç dakika beklettikten sonra ılık, sabunlu suyla güzelce yıkayın. Bir hafta boyunca bunu her gün uygulayın, daha sonra ise bunu haftada 2 ya da 3 kez ile sınırlandırın. Cildinizde fark edilir gelişme olduğunu göreceksiniz. 

Traş kremi yerine kullanabilirsiniz: 
Traş kreminiz bittiyse, sabunla aynı etkiyi yapmak için uğraşmayın. Sabun cildinizde pütür pütür olabilir. Zeytinyağı, cildinizi kayganlaştırmanın yanında nemlendirir. Gerçekte bunu denedikten sora, traş kremi kullanmayı tümüyle bırakabilirsiniz. 

Yağlı ellerinizi temizleyebilirsiniz: 
Ellerinizden gres yağı gibi ağır yağları ya da boyayı çıkarmak için, avucunuza 1 çay kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı tuz ya da şeker dökün. Bu karışımı elleriniz ve parmaklarınız arasında birkaç dakika kuvvetlice ovalayın. Sonra sabun ve suyla ellerinizi yıkayın. Ellerinizin sadece daha temiz olmadığını, aynı zamanda daha yumuşak olduğunu göreceksiniz. 

Eski deri eldivenlerinizi onarabilirsiniz: 
Zeytinyağını eldivenin kuruyan bölgelerine yumuşak bir kumaş yardımıyla sürün ve 30 dakika bekleyin. Sonra taşan fazlalıkları silerek temizleyin.

Kedilerde tüy dökülmesine karşı:
Kedinizin mamasına katacağınız 1 çay kaşığı zeytinyağı, hem tüy yumaklarını önleyecek, hem de tüylerinin daha parlak ve sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır.

Horlamayı önler:
Yatmadan hemen önce alınan 1 çay kaşığı zeytinyağı, boğazdaki kasları yumuşatarak horlamaya engel olacaktır.
Yine benzer nedenlerden dolayı içilen 1 çay kaşığı zeytinyağının tırmalanan ve yanan boğaza da faydalı olacaktır.

Metalleri parlatmak:
Gümüş, bakır ve diğer metal eşyalar ketçap veya diş macunu kullanılarak parlatılabilir. Parlatma işlemi tamamlandıktan sonra bir miktar zeytinyağı ile ovalamak, çizilmeleri, korozyonu ve kararmaları engelleyecektir.

Takılmış fermuarlar için:
Sıkışmış yere biraz zeytinyağı sürmeniz yeterli olacaktır.

KAYNAKLAR: 
Uyarlayan: Bahar ÇELİK TAPKAÇ

1 yorum:

 1. Yağı fazla bulunca yapılacakalr listesi olmamış mı bu?

  Güzelim yağ hiç bu işler için kullanılır mı?

  Hadi akne, horlama vs. bunlar mantıklı ve işlevsel de ya kapıya sürmek... Allah olsam çarparım :D

  Blogunuzu çok beğendim ama takip edemedim izleyiciler bölümü gözükmediği için. Takip de edeceğim.

  Annem de Ulamışlıdır benim. Aziz Ağa'nın torunudur. Ben ve Eşim İzmir'den uzaklarda, İstanbul'un yakınlarındayız :D

  Gödence'nin yağını da her daim kullanmaktayız.

  Plaza insanlığından köye kaçışınıza hemhal olarak blogumda iki yazım var, okudukça kendinizden bir şeyler bulacak mısınız merak etmekteyim.

  erdostyuksel.blogspot.com/2012/03/can-i-sknt.html

  erdostyuksel.blogspot.com/2012/06/can-i-sknt-bitti.html

  "bi yaşayanlar vardır hayatı bir de vakit öldürenler..." sözündeki hayatı yaşayanlardan olduğunuz için okuduktan sonra da sohbetini yapmak isterim...

  Hoş kalın...

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...